Pisana verzija

FoNet Beograd 20. 06. 2026

Trampov i Infantinov vašar

Ovo jeste Svetsko prvenstvo Donalda Trampa, privatna zabava njega i predsednika FIFA Đanija Infantina. Vašar, a ne Svetsko fudbalsko prvenstvo, izjavio je u intervjuu za FoNet reditelj Gorčin Stojanović.

„Na sve ono što se dogodilo, poput vraćanja sudije iz Somalije, članova delegacija, pretresa igrača i drugih stvari, Infantino kaže: opustite se, to je samo fudbal, to je zabava. Ne, to je nekome egzistencija, to je nekome život”, rekao je Stojanović u serijalu „Kvaka 23”.

Podsećajući na SP u Argentini 1978. godine, Stojanović kaže da je to takmičenje organizovano u zemlji koja je u tom trenutku bila fašistička.

„U ovom trenutku Amerika je zemlja ‘podemokraćenog’ fašizma, jer to što se tamo radi - to je fašizam. Amerika je u dubokoj političkoj krizi, a kad je tako, nažalost, ceo svet je u krizi, i ovo prvenstvo je slika toga”, ocenio je.

Stojanović ukazuje da je ovo još jedan pokušaj da se Amerikancima „proda” fudbal, isključivo zbog novca.

„Svi mi koji smo boravili ili živeli tamo znamo da je fudbal protivan civilizacijskim i kulturološkim normama tog društva, kao nama bejzbol ili kriket”, objasnio je Stojanović u razgovoru sa Milošem Milićem.

Fudbal je, tvrdi, evropska i južnoamerička stvar, ali je počeo da liči na neke američke sportove.

„Nadam se da će ovo biti poslednje takmičenje sa pauzama za hidrataciju, a zapravo znamo da su to pauze za reklame. Deljenje utakmice na četvrtine u fudbalu je apsolutno neprimereno.”

Prema njegovoj oceni, VAR razbija ritam utakmice, ali smatra da je važan.

„Da smo imali VAR 1966. godine, sada bismo znali da li su Englezi zaista tada postali prvaci sveta”, rekao je.

Sagovornik „Kvake 23” ocenjuje da fudbal ide u tom pravcu da postane zabava za bogate i kritikuje to što je ovo SP sa dosad najvećim brojem učesnika.

„Četrdeset osam reprezentacija na prvenstvu je besmisleno. Prvo prvenstvo kojeg se sećam je ono u Nemačkoj 1974. godine, sa 16 ekipa. Sada je šesnaest samo iz Evrope.”

Govoreći o kvalitetu utakmica na takmičenju, smatra da će o tome moći realno da se govori tek od osmine finala.

Komentarišući igre i rezultate Bosne i Hercegovine (BiH) i Hrvatske, Stojanović je rekao da je hrvatski selektor Zlatko Dalić pogrešio kada je ostavio Modrića da bude kreator, kao i da selektor BiH Sergej Barbarez „nije trener”.

„On je sjajan tip, divan, šarmantan čovek, ima pozitivni mangupluk, vrlo je inteligentna osoba, ali prosto nije trener. Greške koje je BiH napravila su greške stručne prirode. Ipak, mislim da će pobediti Katar i proći dalje”, procenjuje.

Stojanović poručuje da je najveći gubitnik učešća reprezentacije BiH „ekipa oko Milorada Dodika”.

„Vrlo je slično i sa ovim Herceg-Bosna tipovima, ali oni nikad nisu ni navijali za BiH.”

Smatra da u Srbiji postoje i simpatije za hrvatsku reprezentaciju, „kao što u Hrvatskoj postoje simpatije za srpski turbo-folk”.

„Kad gledate prenos na RTS-u, vidite iskreno navijanje. Slično je i sa Hrvatskom, moram da priznam, gde je mnogo veći antagonizam i omraza”, rekao je.

Srpski fudbal, navodi, „može i gore” nego sada.

„Ako niste na Svetskom prvenstvu u fudbalu sa 48 učesnika, praktično sa četvrtinom članica FIFA, vi ne postojite.”

Stojanović misli da Srbija trenutno nema reprezentaciju, da je selektor Veljko Paunović „žrtvovan” i da više nema prava na grešku.

„Paunović je sada postao selektor, a trebalo je da postane pre deset godina i da, poput Dalića ili francuskog selektora Didijea Dešana, vodi tim godinama”, ukazao je.

Stojanović poručuje da je to što se neki igrači ne odazivaju na selektorov poziv njihova lična sramota.

„Ja tu ne bih bio nežan. Ako neko neće da igra za reprezentaciju, više ga nikad ne bih pozvao.”

Govoreći o Partizanu, čiji je navijač, Gorčin Stojanović kaže da je taj klub na najnižem nivou.

„Naši fudbalski klubovi nisu nikad bili sportski klubovi, već društveno-političke organizacije, i bojim se da se to za mog života neće promeniti. Može samo da se desi da se promeni neka politika, pa da Partizanu bude malo bolje, a Zvezdi malo gore”, zaključio je u intervjuu za FoNet reditelj Gorčin Stojanović.

Miloš Milić

Nema komentara.